PL (po polsku) kara / resocjalizacja / kara smierci

Od jakigos czasu zastanawiam sie nad symptomem spolecznosci jako takiej jak rowniez pojeciami takimi jak spoleczenstwo, wspolnota, wiara, idea, apostazja, obraza (kogos, czegos), podziemie aborcyjne, cywilizacja smierci, plod, dziecko, aborcja itd, itp…

Zyjac w tym momencie mojego zycia 1/2 roku w PL, czytajac i sluchajec nie jestem w stanie niepochylic sie nad problemem kary jako resocjalizacji. Jestem ZA.

Jezeli dziecko zrobi COS ZLEGO otrzyma za to KARE – jaka? najlepiej MADRA. Kare po to aby juz wiecej tego czynu nie popelnilo poniwaz za TO grozi KARA ktora TO dziecko pamieta. To moim zdaniem najprostszy przyklad resocjalizacji.

Jedno z glownych ugrupowan politycznych w PL glosi teze o przywrocenie w PL kary smierci. To nasuwa mi na mysl bardzo prosta teze, ze to nie jest KARA – tp jest MORDERSTWO!!!

Kara ma w swoim znaczeniu RESOCJALIZACJE

Kara smierci jest (moim zdamiem) MORDERSTWEM

A propos, jak ma sie wniosek o KARE SMIERCI z zakazaniem ABORCJI?

Dobrego wieczoru 🙂

  • Mirosław Mazur
  • September 26th, 2012

  Panie Darku (jeśli tak mogę się do Pana zwracać,
  Te rozważanie snuje chyba każdy. Jest to temat rzeka. Polecam Panu lekturę (w zasadzie zajawkę) osiągnięcia polskich naukowców na czele z prof.T.Tellerem na temat INGENEZY. Na mnie zrobiło kolosalne wrażenie, bowiem nasuwa się przypuszczenie, że będące przedmiotem drwin religie (przynajmniej te wiodące) upatrują nasze zaistnienie w pierwotnej idei – logosie, informacji, słowie, Bogu. Nawet zagorzały ateista – filozof Kołakowski przyznał, że brak odwołania się do Boga i Chrześcijaństwa ustrojowych dokumentach UE, jako kolebki naszej cywilizacji – jest głupotą.
  Wyjaśnia się też, a w zasadzie dopełnia teoria względności, która odnosiła się też do zasad, czy też potrzeb istnienia mechaniki kwantowej. Pytałem paru kolegów „ścisłowców”, lecz oni coś tam słyszeli, ale nie do końca wiedzą o co chodzi, natomiast moja percepcja nie ogarnie tego, a wśród fizyków teoretycznych nie mam znajomych. Polecam też lekturę prac na temat eschatologii poszczególnych religii (monoteistycznych), ze szczególny uwzględnieniem Leonida Uspienskiego (o ile pamiętam) „Teologia ikon” oraz prace dra Piotra Nikolskiego „Święty Jan od Krzyża, wobec prawosławnej tradycji ascetycznej” (albo jakoś tak). Wywody tego ostatniego są zajmujące i prowadzą do ciekawych refleksji.
  Rozważenie tych zagadnień (zwłaszcza teoria strun – ingeneza) zdeterminuje, jak sadzą – Pańską optykę na powyższe i poniższe kwestie.
  Odnośnie koncepcji społeczeństwa i państwa, to co doktryner – to inna. Ostatnio spotkałem się z wypowiedzią prof. de Lori (z Łodzi – eurofederasta), że naród, to pojęcie pochodzące z romantyzmu, a tym samym jest anachronizm oraz że obecna wartość, to obywatel, bo cóż to naród … i w tym miejscu przypomniał mi się Majakowski – „jednostka niczym – jednostka zerem „ , albo jakoś tak. W mojej ocenie naród, to wartość nadrzędna, to nasi przodkowie, tradycje, religia – czyli to wszystko co cechuje nas i odróżnia jako naród i odróżnia od innych narodów. Społeczeństwo zaś to zbiór przypadkowych osób – dziś jest takie, a jutro inne.
  Odnośnie kary śmierci, to myślę, że KS to eliminacja ze społeczeństwa, a jeśli odbywa się w zgodnie z obowiązującym prawem, to już nie jest morderstwo. Przesłanki do zaistnienie przestępstwa ( tym zbrodni zabójstwa), to: czyn, społecznie niebezpieczny, zagrożony karą u ustawie. Tak więc czyn -musi być wyrazem naszej wolnej woli (stąd badania psychiatryczne, czy działanie człowieka jest czynem), społecznie niebezpieczny – no bo wymieniony (dyspozycja) taksatywnie w przepisach prawnych oraz zagrożony sankcją – karą w ustawie. Nie znam się na prawie, ale sądzę, że generalnie każda kara powinna mieć funkcję o charakterze szczególnym, tj. oddziaływującym na sprawcę – czyli jest to prewencja szczególna oraz o charakterze ogólnym , czyli ma działać odstraszająco na otoczenie (ludzi). Z oczywistych względów KS ma cechy prewencji ogólnej i można tu chyba mówić o zemście jako pierwotnej formie wymierzania sprawiedliwości. Stąd w niektórych stanach ,bliscy ofiary mogą obserwować uśmiercanie mordercy.
  Uważam, że dla morderców – czyli, tych którzy z pełną premedytacją zabijają – należy się KS. W przypadku zabójców działających pod wpływem mocnego wzruszenia, wzburzenia, czy nagłego impulsu spowodowanego szczególnym zbiegiem zdarzeń – kara śmierci jest dyskusyjna.
  Odnośnie aborcji – to zabijanie ludzi i najlepiej dla nas przyjąć taką koncepcję. Nieraz zbyt późno dochodzi się do takich wniosków.
  Z natury wiemy co jest dobre, a co złe i do tego nie trzeba Dekalogu, aczkolwiek jest on konieczny, gdyż stanowi kodeks (co by się działo, gdyby każdy kierowca miał swój kodeks ruchu drogowego). Mamy też wszczepiony ideał piękna, chociaż nieznacznie zmieniał się na przestrzeni dziejów, lecz generalnie wiemy o co chodzi. Gorzej bywa, gdy ten ideał piękna jest nam na siłę narzucany, jak choćby anorektyczne modelki -chłopczyce na wybiegu. To zaspakaja gusta kreatorów mody – głównie pederastów. Musimy więc uważać, co – a zwłaszcza kto nam co podrzuca, czy narzuca. W przypadku homoseksualizmu dyskusję ucina zasadnicza prawda, a mianowicie ta, że z „tego” nie ma ludzi i wobec tego jest to nieludzkie, a nie możemy podcinać sobie gałęzi i promować takie zachowania, które skazują nas na niebyt.
  Ciekawe stanowisko w kwestii piękna prezentuje Umberto Eco. Uważa on, że ciekawsza jest brzydota, gdyż jest nieskończona, bowiem np. nos może być jeszcze bardziej krzywy niż jest, twarz jeszcze bardziej zeszpecona, itd. – natomiast piękno jest skończone, bo jak coś/ktoś jest za piękne, to już piękniejsze być nie może. I tu przypomniał mi się obraz jednego z flamandzkich mistrzów, przedstawiający szpetnego starca z wnukiem. Wnuk jest jak aniołek, a dziadek wręcz odrażający, jednak w ich wzajemnym spojrzeniu przenika taka czułość i ciepło, że starca postrzegamy jako uosobienie piękna.
  W tym kontekście ciekawi mnie Pański punkt widzenia – czy np. muzyka dodekafoniczna jest piękna, czy może piękniejsza jest muzyka konkretna (o ile może być piękniejsza jedna od drugiej) – mam na myśli gatunek, rodzaj, kierunek, czy jak to tam się nazywa)?
  Pozdrawiam i przepraszam za przydługawy tekst.

 1. Panie Miroslawie (mam nadzieje, ze moge sie tak do Pana zwracac) 🙂 – bardzo dziekuje za wspanialy, rzeczowy komentarz. Z pewnoscia, lektury ktore Pan mi poleca beda dobrym zajeciem na nadchodzace, coraz dluzsze wieczory. “Oko za oko…” to od wiekow dyskutowana teza – mozna przyjac zalozenie, ze KS ma dzialac odstraszajaco dla potencjalnych mordercow ale czy jest to nadal KARA? Przeciez nie jestesmy w stanie resocjalizowac ukaranego KS… – uwazam, ze jako spoleczenstwo nie jestesmy upowaznieni do jej stosowania – natomiast usuniecie czy odseparowanie kogos z naszej spolecznosci – oczywiscie TAK i to bez mozliwosci kiedykolwiek wyjscia na wolnosc. To cena, ktora musimy poniesc – dla dobra ww spoleczenstwa.
  Jezeli chodzi o muzyke, sztuke czy dodekafonie to uwazam, ze nie powinnismy uzywac przymiotnika LADNA. To okreslenie subiektywne a o gustach sie przeciez dyskutowac nie powinno… Prosze sobie wyobrazic, ze Mozart w soim czasie byl rowniez nierozumiany i dla wielu zbyt “nowoczesny”. Sztuka to ekspresja i energia – subiektywna i spontaniczna, czesto niepoukladana… Nie musi byl “ladna” ani “grzeczna”. Z pewnoscia jest Pan swiadomy co Adorno glosil o muzyce jazzowej nazywajac ja ZLEM i ANARHIA. Mial prawo wyrazac swoja subiektywna opinie w dyskusji – kazdy z nas ja ma – ale czy w takim razie muzycy jazzowi i sluchacze to ludzie jednoznacznie ZLI?
  Pozdrawiam i zycze dobrego dnia

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: